امروز : جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۳ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

29 نوامبر؛ روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

فلسطین,29 نوامبر روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین,اشغال فلسطین

در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ سازمان ملل قطعنامه ناعادلانه تقسیم فلسطین را تصویب کرد

 

۸ آذر (۲۹ نوامبر)، روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

روز ۲۹ نوامبر هر سال یادآور وقایعی تلخی مانند صدور قطعنامه تقسیم فلسطین است. این روز همچنین روز اعلام همبستگی با ملت فلسطین و انتخاب فلسطین به عنوان کشورعضو ناظر شورای امنیت سازمان ملل نیز به شمار می‌آید.

 

جهان همه ساله در ۲۹ نوامبر در گرامیداشت منزلت مردم فلسطین و به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین مراسمی را برپا می دارد. بیش از ۶۰ سال از اشغال فلسطین گذشته است، اما گویی رنج و آلام مردم فلسطین تمامی ندارد و ادامه این ظلم و بی عدالتی همچنان چشم بشریت را تر می سازد.

 

در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ناعادلانه تقسیم فلسطین را تصویب و به آن رسمیت داد. بر اساس قطعنامه ۱۸۱تقسیم، فلسطین به دو پاره تقسیم شد و مجمع عمومی بخشی از آن را برای تشکیل کشور و دولت یهود و بخش دیگر را برای کشور و دولت فلسطین در نظر گرفت. هرچند قطعنامه ناعادلانه تقسیم بانادیده گرفتن فلسطینی بودن فلسطین و پیشینه این سرزمین با قدمت، نیمی از فلسطین را به مردم فلسطین ونیمی دیگر را برای صهیونیستها درنظر گرفت، اما در ماه می سال ۱۹۴۸ صهیونیستها حتی اختصاص نیمی از سرزمین فلسطین را نیز به ساکنان اصلی آن تحمل نکردند و با اشغال فلسطین، مانع از تشکیل کشور مستقل فلسطینی تا امروز شده اند.

 

در این راستا نیز هر چند مجمع عمومی در سال ۱۹۷۷ طی قطعنامه ای، روز ۲۹ نوامبر را روز همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد، اما تاریخ همچنان به قضاوت درخصوص ظلم و ستمی نشسته است که سنگ بنای آن در مجمع عمومی و در قطعنامه تقسیم فلسطین گذاشته شد. اکنون پس از ۶۰ سال، مردم فلسطین از ابتدایی ترین حقوقشان نیز محرومند. دهها هزار فلسطینی هنوز در کمپ های غزه و کرانه باختری زندگی می کنند.

 

اشغال فلسطین,فلسطین,29 نوامبر روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

سازمان ملل سال ۱۹۷۷ طی قطعنامه ای، ۲۹ نوامبر را روز همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد

 

میلیونها آواره فلسطینی هنوز پس از ۶ دهه درکمپهای سوریه، لبنان و اردن، روزگار خود را سپری می کنند. احداث شهرکهای صهیونیست نشین در بیت المقدس و کرانه باختری همچنان باروندی پرشتاب خانه های مردم فلسطین را مصادره می کند تا با بی خانمان کردن ساکنان کرانه باختری و قدس شرقی، فلسطینی ها را به کوچ اجباری وادارد. غزه نیز که به صحنه کارزار اشغالگران دربرابر مردم بی دفاع آن مبدل شده ،اکنون بیش از دو سال است در محاصره نظامیان اسرائیلی قرار دارد و اکنون مردم آن در تاریکی با فقر و بیماری و گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

 

پس از۶۰ سال از اشغال فلسطین، غزه سندی گویا از جنایاتی است که بر مردم فلسطین رفته است و اکنون نیز پس از ۶ دهه سازمان ملل که خود در رنج مردم فلسطین دست داشته است با سکوت و یا بی عملی خود تنها نظاره گر فاجعه انسانی درنوار غزه است.

منبع : cgie.org.irمرتبط با فرهنگ و هنر

اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی

به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی رحمه الله

به مناسبت قیام ۱۵ خرداد

بهمن روز، جشن بهمنگان

روز پدر ۱۳۹۴

ولادت حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع)

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه