امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

کانگوروها چپ‌ دستند

کانگوروها چپ‌ دستند

کانگوروها چپ‌ دستند

کانگورو جز جز جانوران کیسه دار است که علف خوارند و جز خانواده درازپایان محسوب می شود تغذیه ی نوزاد کانگورو از شیر مادر است و در کیسه ای که در ماده کانگورو وجود دارد می رود. در جهان چند نوع کانگورو وجود دارد.افراد زیادی وجود دارد که تحقیقاتی درباره ی جانوران انجام می دهند و علاقمند هستند درباره آنها اطلاعات جدیدی کشف کنند در اینج می توانید مطالعه کنید که کانگوروها چپ‌ دستند.

تحقیقات مشترک دانشمندان روس و استرالیا نشان داد که تنها انسان و سایر نخستی‌ها از ویژگی دست برتری برخوردار نیستند، بلکه این ویژگی در کانگوروها هم دیده می‌شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دانشگاه ایالتی سن‌پطرزبورگ روسیه و دانشگاه تاسمانی در استرالیا دریافته‌اند که این جانوران کیسه‌دار استرالیایی چپ‌دست بوده و برای تغذیه، نظافت و سایر فعالیت‌ها از دست چپ خود استفاده می‌کنند.

به گفته محققان، کانگوروها برخلاف انسان‌ها که اکثریت آن‌ها راست‌ دست هستند، بیشتر چپ‌ دست محسوب می‌شوند.

این یافته‌ها، ورای ارائه بینش جدید در مورد رفتار کانگوروها، اطلاعات بیشتری را در مورد یک جنبه منحصربفرد از تکامل پستانداران ارائه می‌کند.

به گفته دانشمندان، آن‌ها انتظار نداشتند دست برتری را در کانگوروها یا سایر کیسه‌داران مشاهده کنند، زیرا تفاوت‌های مغزی زیادی بین آن‌ها و پستانداران جفت‌دار از جمله نخستی‌ها وجود دارد.

کانگوروها موجودات گیاهخواری هستند که از پاهای محکم و بزرگ و یک دم عضلانی برخوردارند. آن‌ها از جهیدن به عنوان ابزار اولیه برای حرکت بهره می‌برند و موضع ایستاده کانگوروها به این موجودات اجازه می‌دهد تا آزادانه از دستانشان استفاده کنند.

محققان به بررسی دو گونه از کانگورو های دوپا و یک گونه مانگروی متوسط موسوم به والابی در استرالیا و جزیره تاسمانی پرداخته و دریافتند که دو گونه بزرگ کانگوروها، کانگوروی خاکستری غربی و کانگوروی قرمز، در همه کارها از دست چپ خود استفاده می‌کردند.

این در حالیست که گونه والابی گردن قرمز در زمان تغذیه از شاخه‌های درختان از دست چپ بهره می‌برد اما برای نگهداشتن شاخه، از دست راستش استفاده می‌کند.

محققان شواهد کمی را برای دست‌برتری در میان کانگوروهای درختی استرالیایی مشاهده کردند.

این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه