امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

چاپ بدون جوهر

چاپ بدون جوهر

چاپ بدون جوهر

در حال حاضر برخی از پیشرفتهای علمی بسیار جالب و کارآمد است.در مواقعی نیاز است ما تصویری را چاب کنید در برخی نقاط برای چاب تصویر از دستگاه هایی استفاده می شود که در آنها جوهر بکار رفته است که بطور معمول در اثر عدم وجود جوهر دیگر دستگاه قادر به چاب تصویر نمی باشد,عده ای تمایل داشتن چاپ تصویر بدون جوهر انجام شود در اینجا می توانید چاپ بدون جوهر مطالعه کنید.

محققان دانشگاه علوم و فناوری میسوری با استفاده از مواد در مقیاس نانو، روش جدیدی را برای چاپ تصاویر با استفاده از دستکاری نور به جای استفاده از جوهر رنگی ارائه دادند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، از این روش برای چاپ لگوی ورزشی Missouri S&T در ابعاد ۵۰ میکرومتر استفاده شده است.

در روش چاپ رنگی معمولی، جوهرهای نیمه شفاف گوناگون برای چاپ ترنگهای مختلف روی یکدیگر اعمال می‌شوند، اما در این روش بجای جوهر، سوراخهای میکرومینیاتوری در ساختاری چندلایه متشکل از دو فیلم نقره‌ای باریک استفاده شد که با یک فیلم سیلیکا با ضخامت ۴۵ نانومتر از هم جدا شده بودند. لایه بالایی، ۲۵ نانومتر ضخامت دارد که سوراخ‌های کوچکی با استفاده از یک فرآیند فرز میکروساخت پرتو یونی متمرکز در آن ایجاد شده است.

محققان با این روش، سوراخ‌هایی با قطرهای متفاوت را مطابق با جذب مطلوب نور در طول موج‌های مختلف ایجاد کردند. در نتیجه، نور در طیف‌های مختلف به لوگو تابید، به این معنی که ویژگیهای فیزیکی سوراخهای درون ماده، رنگ نمایش داده شده را برای بازسازی دقیق لوگوی ورزشی S&T تعیین می‌کردند.

دکتر جی گائو، استادیار مهندسی مکانیک و هوا و فضا در S&T میسوری اظهار کرد: بر خلاف فرآیند چاپ جوهر افشان و لیزری که از رنگدانه‌های ترکیبی استفاده می‌شود، در فرآیند چاپ ساختاری ما جوهر رنگی استفاده نمی‌شود.

سوراخ‌های ایجاد شده برای تولید این رنگ بسیار ریز بوده و تنها با کمک میکروسکوپ الکترومغناطیسی قابل مشاهده هستد، اما به محققان اجازه تولید رنگ‌های استاندارد لگوی S&T و همچنین دستکاری نور برای تولید چهار رنگ همچون نارنجی، آبی، سرخابی و فیروزه‌ای دادند.

محققان معتقدند با این دستگاه قادر به وضوح بیشتر تصویر نسبت به چاپگرهای معمولی هستند. ویژگی‌های منحصر بفرد این نوع چاپ اجازه استفاده در هنرهای بصری در مقیاس نانو، نوارهای امنیتی و ذخیره اطلاعات را فراهم می‌کند و موجب کاهش مواد مصرفی در روش چاپ معمولی می‌شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.
منبع:ایسنا

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه