امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

مجموعه ای از ترفندهای جالب و کاربردی ویندوز

hfun (1)

سیستم عامل ویندوز ، سیسستمی سرتاسر از ویجیت ها و خدعه هایی میباشد که با توجه به استفاده ساده کاربران از این سیستم عامل ، عده ی کمی از چگونگی به کار بردن این میانبرها و ترفند ها مطلع اند

در این پست از سایت hfun.ir  شما را به یادگیری مجموعه ای از ترفندهای جالب و کاربردی وینوز دعوت میکنیم که با دانستن و به کارگیری این ترفند ها میتوانید ، تجربه استفاده از این سیستم عامل محبوب را آسان تر و دلپذیرتر کنید . ضمن اینکه میتواند با یاد دادن این ترفندهای جالب و کاربردی و نحوه ی استفاده از این میانبرها به دوستان خود ، موجب تعجب آن ها شوید زیرا مطمئنا برخی از ترفندهای جالب و کاربردی ویندوز که در این پست معرفی میشوند را حتی خودتان هم در  هیچ کجا ندیده اید و یا با بیشتر آن ها آشنا نبوده اید، این نکته را فراموش نکنید که ما در این پست تمام ترفند های این سیستم عامل را معرفی نکرده ایم بلکه از بین آنها ، پر کاربرد و جالب ترین آنها را برای شما کاربران عزیز برگزیدیم ، ترفند ها و تکنیک هایی که قطعا در خصوص آنها اطلاعات کمی در بین کاربران وجود دارد.

 

 

۱- میانبرهای کمتر شناخته شده در ویندوز

 

بگذارید کار خود را با معرفی چند میانبر کمتر شناخته شده در ویندوز آغاز کنیم. اصولا کلیدهای میانبر یکی از مهمترین ابزارهای کاربران چه در فضای عمومی سیستم عامل و چه در نرم افزارهای تخصصی است. اغلب این میانبرهای کاربردی برای کاربران آشنا است، اما دسته ای از آنها نیز هست که کمتر کاربری از آنها اطلاع دارد:

- Win + D :

با فشردن کلید ویندوز – در کنار کلید Alt – به همراه D عملکرد Show / Hide را برای دسکتاپ صورت میدهد ( تمام پنجره ها بسته یا باز میشوند)

- Win + Left / Right Arrow :

ترکیب کلیدهای Win و کلیدهای جهت دارد چپ و راست پنجره فعلی شما را در سمت چپ یا راست صفحه نمایش ، جابجا میکند

- Win + Up / Down Arrow :
 
همچنین ترکیب کلید Win با کلید های جهت دارد (بالا یا پایین) ، پنجره فعلی را Minimize یا Maximize میکند (پنجره را کوچک و نیمه فشرده یا بزرگ میکند)
 
 
- Win + Tab :
 
 سوییچ بین پنجره ها با نمایی متفاوت ( هم چنین میتوانید با فشرده Alt + Tab این عمل را به طور ساده انجام دهید.)
 
 
- Win + T :
 
فشردن این کلید به ترتیب آیتم های موجود در Task Bar ویندوز را فعال میکند، از جمله نرم افزارهایی که در نوار وظیفه ویندوز Pin شده اند.
 

- Win + 1 – ۹ :

فشردن کلید Win به همراه اعداد ۱ تا ۹ منجر به آن میشود که آیتم های موجود در Task Bar به ترتیب قرار گیری اجرا شوند. برای مثال Win + 1 اولین آیتم و Win + 2 دومین آیتم  موجود در نوار وظیفه را اجرا میکند
 
 

۲– ترفندهای جالب و کاربردی ویندوز

 

حالا که با این میانبر ها آشنا شدیم بد نیست نگاهی هم به ابزارها و خدعه ها ی جالب ویندوز در ویندوز  در ادامه این پست بپردازیم.

جعبه سیاه ویندوز:

این ابزار دقیقا مانند یک جعبه سیاه عمل میکند  البته با این تفاوت که با  فرمان شما عمل میکند. به عبارتی تمامی فعالیت های شما را در صورت لزوم ضبط میکندحتی کلیک های صورت گرفته  را هم ضبط میکند  تا در صورت نیاز مجددا به آن مراجعه کنید.

اگر برای اولین بار و با راهنمایی یک متخصص در حال انجام یک امر خاص هستید که بعدا نیازمند تکرار آن میباشد  این ابزار میتواند بسیار برای شما سودمند باشد

hfun (2)

تکان دهید و Minimize کنید:

غیر از کلیدهای میانبر که قبل گفته شد ،  یک راه جالب دیگر نیز برای Minimize کردن پنجره ها وجود دارد. به این ترتیب که در زمانی که میخواهید به جز یک پنجره باقی پنجره ها را Minimize کنید، کافی است پنجره مورد نظر را گرفته و برای چند بار تکان دهید! در این صورت مشاهده خواهید کرد که سایر پنجره ها به حالت Minimize در می آیند.

راهی متفاوت برای دسترسی به Task Manager:

اغلب کاربران از کلیدهای ترکیبی Alt + Ctrl + Del و یا راست کلیک بر روی نوار وظیفه برای دسترسی به Task Manager استفاده میکنند. باز کردن این ابزار به این روش منجر میشود که سیستم با کمی تاخیر و کندی آن را اجرا کند که دلایل تکنیکی در این قضیه نقش دارند.

اما راه دیگر برای باز کردن این ابزار بدون کندی سیستم استفاده از کلیدهای Ctrl + Shift + Esc است.

فعال کردن God Mode در ویندوز:

البته نام این خدعه کمی گمراه کننده است. در واقع پوشه God Mode پوشه ای است که شامل تمامی تنظیمات موجود بر روی سیستم از جمله تنظیمات کنترل پنل است. ایجاد آن بر روی فضایی مانند دسکتاپ میتواند دسترسی به بسیاری از تنظیمات آشکار و پنهان ویندوز را به سهولت میسر کند

hfun (3)

برای ایجاد این پوشه، ابتدا یک پوشه جدید ایجاد کنید و سپس نام آن را به عبارت زیر تغییر دهید:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

در این صورت آیکون پوشه به آیکون کنترل پنل تغییر میکند و شما پادشاه تنظیمات آشکار و مخفی ویندوز خواهید بود!

جستجوی عبارات در Search ویندوز:

ابزار جستجوی پیشفرض  ویندوز  ابزار چندان موفقی برای یافتن فایلها و پوشه های شما  نیست. اما گاهی با استفاده از یک سری ترفندها کاربردی میشود از آن استفاده مفید نمود. برای مثال اگر بخواهید به دنبال یک عبارت خاص در بین مستندات خود بگردید کافی است که عبارت مورد نظر را در ابتدای عبارت جستجو وارد کرده و یک کلون (:) به آن اضافه کنید و ادامه عبارت مورد نظر را وارد کنید.

برای مثال، اگر به دنبال واژه Terrorism در بین مستندات خود هستید، کافی است این عبارت را جستجو کنید:

Terrorism: *.docx

hfun (4)

ترفندهای جالب و کاربردی ویندوز

در این صورت ابزار جستجوی ویندوز به دنبال تمامی فایلهای با پسوند docx میگردد که در متن آنها عبارت Terrorism استفاده شده باشد با استفاده از این ترفند میتواند جستجوی خود را بهینه و سریع تر کنید

امیدواریم  ترفند های جالب این آموزش مورد توجه شما کاربران عزیز سایت hfun.ir قرار گرفته باشد.

لطفا نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

 

 

 

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه