امروز : یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

لامپ گیاهی؛ تامین روشنایی در نقاط دور‌ افتاده از خاک گلدان

اخبار,اخبار علمی,لامپ‌های گیاهی

دسترسی به شبکه برق دربرخی از مناطق جهان، مانند مناطقی با بافت گیاهی متراکم به صورت مداوم امکان‌پذیر نیست و یافتن برق برای فعالیت‌های حیاتی مانند تامین روشنایی در تاریکی شب‌ها، کار دشواری خواهد بود.

گروهی از دانشمندان دانشگاه پرو برای رفع این مشکل ابزاری به نام لامپ‌های گیاهی را در روستایی به نام نوو ساپوزا در پرو به آزمایش گذاشته‌اند. این لامپ‌ها دو ساعت در روز روشنایی دارند و می‌توانند روشنایی LED را با کمترین میزان مصرف انرژی در اختیار ساکنان روستا قرار دهند. منبع انرژی این لامپ‌ها مواد معدنی درون گیاه و خاکی است که گیاه درون آن رشد می‌کند.

 

اخبار,اخبار علمی,لامپ‌های گیاهی

 

در این تکنیک گیاه و خاک درون گلدان‌هایی چوبی که از سیستم آبرسانی حفاظت‌شده‌ای برخوردارند، قرار می‌گیرند. سپس درون گلدان سیستم مولد برقی قرار می‌گیرد که می‌تواند مواد مغذی درون خاک و گیاه را از طریق جذب الکترون‌های ریزارگانیزم‌های آزاد شده توسط گیاهان در حین رشد، به برق تبدیل کرده و چراغی که درون گلدان‌ها کارگذاشته شده را روشن سازد.

 

دانشمندان ۱۰ گلدان مولد برق را به روستاییان نوو ساپوزا اهدا کردند، روستایی که در جنگل‌های باران‌زای اوکایالی واقع شده‌است،‌ منطقه‌ای که دسترسی بسیار کمی به برق دارد. اگرچه بافت گیاهی متراکم این منطقه خود به عاملی تبدیل شده تا این روستا از شبکه برق کشور محروم بماند، اما خاک غنی که در روستا وجود دارد، به منبعی مناسب برای تولید تعداد بیشتری از لامپ‌های گیاهی تبدیل شده‌است.اخبار علمی – همشهری آنلایناخبار علمی مرتبط

بیماریهای غیرواگیر عامل۶۰درصدمرگها

حشرات چگونه مسیرخودراپیدامی کنند؟

زمان برگزاری آزمون مهندسی حرفه‌ای

سرطان طی ۱۰ سال آینده ۳ برابر می‌شود

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه