امروز : جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۲۴ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

غار یخی چما از اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری

ir3091

آیا چیزی در مورد غار های یخی خوانده اید؟در مورد غار یخی چما چطور؟

مطمئنا با خواندن این مطالب شگفت زده میشوید و دوست دارید به استان چهارمحال و بختیاری سفر کنید و از این غار یخی اعجاب برانگیز دیدن کنید

در ادامه شما را به دیدن تصاویر این غار یخی و اطلاعات پیرامونش دعوت میکنیم

غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران شهرت دارد

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.

ir3091

غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران شهرت دارد

 

غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

ir3091-1

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان

 

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.

با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

 

قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشته شدن حجم برف‌های چندین ساله در این مکان باعث شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

   ir3091-2

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده

 

نشستن برف زمستان در تنگه ای صخره ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برفها شده و به تدریج تشکیل یک غار یخی در طول گذشت صدها هزار سال رقم زده است.
سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است,در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

ir3091-3

 غار یخی چما یکی از اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری

 ir3091-4

غار یخی چما بزرگ‌ترین منبع آب شیرین

ir3091-5

 غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان

   ir3091-6 (1)

غار یخی چما در استان چهارمحال و بختیاری

ir3091-7 (1)

    تصاویر زیبای غار یخی چما

ir3091-8 (1)

 غار یخی چما سردترین نقطه خاورمیانه

 

بیتوته

 

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه