امروز : چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

رسیدن مولکول ها به سردترین دما

رسیدن مولکول ها  به سردترین دما

رسیدن مولکول ها  به سردترین دما

مولکول ذره ی کوچکی است که از اتم ساخته شده است حال اتم یا اتم های تشکیل دهنده مولکول می توانند از یک نوع و یا از چند نوع وجود داشته باشند.کوچکترین ذره سازنده یک ماده خالص شیمیایی را مولکول تشکیل می دهد.از ویژگهای ماده می توانیم دما را نام ببریم در این پست می توانید به اینکه تا کنون مولکول‌ها به سردترین دما رسیدند بپردازید.

فیزیکدانان دانشگاه ام‌آی‌تی با موفقیت مولکول‌ ها را در گازی مملو از پتاسیم سدیم (NaK) تا دمای ۵۰۰ نانوکلوین (اندکی بالاتر از صفر مطلق) و بیش از یک میلیون بار سردتر از فضای میان‌ستاره‌ای، خنک کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دریافتند مولکول‌ های فوق‌سرد تولیدشده، نسبتا باثبات بوده، طول عمر طولانی داشتند و در مقابل برخوردهای واکنشی با مولکول‌های دیگر مقاومت کردند.

این مولکول‌ها همچنین لحظات دوقطبی قوی را از خود بروز دادند. لحظات دوقطبی، لحظات بی‌تعادلی شدید در بار الکتریکی در درون مولکول‌ها هستند که نیروهای آهن‌ربامانند بین مولکول‌ها در فواصل بزرگ تولید می‌شوند.

در حالی که مولکول‌ها در حالت عادی مملو از انرژی هستند و با سرعت جنون‌وار در فضا مرتعش شده، می‌چرخند و حرکت می‌کنند، مولکول‌های فوق‌سرد تیم علمی ام‌آی‌تی، به طور کارآمدی بی‌تحرک هستند. آن‌ها تا سرعت‌های متوسط سانتی‌متر در ثانیه سرد شدند و در پایین‌ترین وضعیت‌های چرخشی و ارتعاشی قرار گرفتند.

دانشمندان به دمایی نزدیک شدند که در آن، مکانیک کوانتومی نقش مهمی را در حرکت مولکول‌ها ایفا می‌کند. بنابراین این مولکول‌ها دیگر مانند توپ‌های بیلیارد حرکت نمی‌کردند بلکه به عنوان امواج ماده مکانیک کوانتومی حرکت می‌کردند.

با مولکول‌های فوق‌سرد جدید، می‌توان حالت‌های متنوعی از ماده مانند بلورهای ابرسیال را بدون هیچ گونه اصطکاکی در اختیار داشت. این حالت تاکنون مشاهده نشده بود اما پیش‌بینی شده بود.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Physical Review Letters ارائه شد.

 

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه