امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ می باشد.

آموزش رایانه و موبایل

تولید نازک‌ترین لامپ حبابی جهان

تولید نازک‌ترین لامپ حبابی جهان

تولید نازک‌ترین لامپ حبابی جهان

امروزه علم پیشرفت زیادی کرده است,و ممکن است پیشرفتهایی حاصل شود که گاهی برای برخی آرزو بوده است و همین طور برخی از دانشمندان توانسته اند اختراعاتی بکنند که بسیار مفیداند وکارایی های بسیاری هم دارند در این جا می خواهیم به بررسی تولید نازک‌ترین لامپ حبابی جهان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تیمی از مهندسان با استفاده از گرافن، نازک‌ ترین لامپ حبابی جهان را خلق کرده‌اند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، گرچه این لامپ به اندازه یک اتم ضخامت داشته و مساحت بسیار کوچکی دارد، اما به قدری شفاف است که نور آن را می‌توان به آسانی و با چشم غیرمسلح رویت کرد.

دانشمندان دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ملی سئول و موسسه تحقیقاتی استاندارد و علوم در کره، این لامپ را با استفاده از رشته‌های ریز گرافن که به الکترودهای فلزی متصل بودند، تولید کردند. این رشته‌ها در بالای یک زیرلایه‌ سیلیکونی معلق شده بودند. زمانی که جریان الکتریکی از میان این رشته‌ها حرکت می‌کند، آ‌ن‌ها را تا بیش از ۲۵۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کرده و در نهایت، نور بی‌نهایت شفافی تولید می‌کند.

این ساطع‌کننده نور را می‌توان در درون تراشه‌ها کار گذاشت و راه را برای ساخت نمایشگرهای شفاف، انعطاف‌پذیر و نازک در سطح اتمی هموار کرد. همچنین می‌توان از این لامپ حبابی در ارتباطات نوری مبتنی بر تراشه گرافن‌محور استفاده کرد.

گرافن، بدون ذوب‌کردن زیرلایه زیرین یا الکترودهای فلزی، قادر است به دماهای بالایی دست یابد. زمانی که گرافن گرما می‌بیند، کمتر می‌تواند گرما را از خود دور کند، بنابراین، تمرکز گرما درست به مرکز رشته‌ها محدود شده و نور بی‌نهایت شدیدی تولید می‌شود.

جزئیات این فناوری در مجله Nature Nanotechnology ارائه شد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

محصولات فروشگاه